Příběh Pavla – první setkání s nordic walking a odbourávání předsudků
Toto je příběh o prvotním kontaktu s nordic walkingem, zjištění zdravotních benefitů a také o odbourávání předsudků. Pavla Džavíka znám díky ScaleupBoardu (komunita majitelů firem). Před nedávnem Pavel reagoval na LinkedIn u jednoho z příspěvků dalšího člena, Martina Hurycha, na můj komentář o sportování a chůzi s holemi (nordic walking) slovy:
„V dnešní době se snažím dostat do kondice cvičením s vlastní váhou a také rád chodím v přírodě. Zatím teda ne o holi jako Honza 😁, ale třeba mě to taky brzo čeká."
To mě tak trochu „nadzvihlo“ a reagoval jsem slovy:
„Chození nordic walking není o holi, ale s holemi! 🙏😂 Standardně chodím tempem kolem 7-7:30 min/km (což je 8-9 km/hod). Na závodech se hecnu až k 10 km/hod, takže občas předejdu běžce. 😅"
Pavel na to odpověděl, že „tak to Tě beru za slovo, protože 10 km/hod ani neběhám 😂“
Slovo tedy dalo slovo, Pavel se k tomu postavil jako chlap a během chvíle jsme si domluvili setkání, které se uskutečnilo před pár dny.
Aniž bych o Pavlovi věděl cokoli více, přizval jsem i fyzioterapeutku Janu, což se ukázalo jako prozíravý krok, protože nám hned na začátku oznámil, že „lépe jsme si vybrat nemohli, protože má asi 24 tělesných omezení. 😁“
To byla pro Janu ta správná výzva. Vzala si Pavla do parády a začala mu ukazovat základní techniku nordic walking a také vliv na jednotlivé svalové partie. Pavel byl skvělý žák, otevřený všem připomínkám, a během pouhé půl hodiny si techniku osvojil. Pobavil nás i sebe začátečnickým „pasgangem“ (chůze mimochodem), ale velmi rychle se zlepšoval. Obloukové hole, díky svému designu a samoopravné funkci, pomohly odhalovat a korigovat chyby v technice.
Naše procházka Žebračkou byla příjemná, prošli jsme komářím očistcem, a naštěstí se nám vyhnula klíšťata. Kachní sněm na Laguně a zmrzlina byly skvělou tečkou na závěr. 🦆🍦
Pavel na závěr zhodnotil, že přijel s naprosto nulovým očekáváním, či spíše, že ani nevěděl, co má čekat, ale byl velmi mile překvapen. Na druhý den nám psal, že instruktáž i trénink měly překvapivě dobrý vliv na hrudní koš, lopatky i pánevní dno. Je zvědavý, co na to řekne jeho fyzioterapeutka v září a zda vůbec nordic walking zná. 🙂 Rovněž chce doporučit nordic walking i své mamince, která má výrazné potíže s pohybovým aparátem. Jsme přesvědčeni, že nordic walking bude ta správná volba. 🥢👍
Pavel tak byl prvním walkerem v České republice, který zkoušel obloukové hole jako naprostý „začátečník“. Díky designu holí a jejich „samoopravné funkci“ zvládl základní techniku za velmi krátký čas a neměl žádné potíže se stabilitou. Samozřejmě je to o dalším trénování, a tak pevně věřím, že v tom najde smysl a bude pokračovat. Nordic walking má to totiž velkou řadu benefitů jak zdravotních, tak sportovních. 🙂 Více se o tom můžete dočíst na www.obloukovehole.cz.